شوتینگ تخلیه توالت فرنگی چیست؟

سیستم شوتینگ تخلیه توالت فرنگی یکی از مکانیزم های نسبتاً نوین است که با افزایش سرعت تخلیه کاسه توالت فرنگی ، به کاهش مصرف آب کمک میکند. نحوه عملکرد این سیستم برای بسیاری از مصرف کنندگان سوال به وجود می آورد. سایت ساختمان اکو در ادامه به معرفی این مکانیزم خواهد پرداخت.

سیستم تخلیه توالت فرنگی، یک جریان زیاد از آب را (معمولا حدود 6 لیتر) از مخزن آب توالت فرنگی (فلاش تانک) وارد کاسه توالت میکند. برای این منظور، مخازن آب توالت فرنگی دو عمل را باید انجام دهند. در عمل اول، آب از مخزن رها شده و وارد کاسه توالت شود. در عمل دوم هم معمولا از طریق شیرهایی مجدداً مخزن پر از آب میشود.

برای افزایش سرعت تخلیه توالت فرنگی در گذشته معمولا فلاش تانک ها در ارتفاعی بالاتر از سر افراد نصب میشدند تا فشار بیشتری برای شستشوی کاسه توالت داشته باشد. اما با ابداع سیستم شوتینگ تخلیه توالت فرنگی، نیازی به افزایش ارتفاع مخزت آب نیست و مخزن آب روی توالت قرار میگیرد. برای فهم راحت تر این موضوع، آشنایی با سیفون تخلیه توالت فرنگی ضروری است.

فلاش تانک قدیمی
فلاش تانک در ارتفاعی بالاتر قرار گرفته است تا تخلیه سریعتر و شستشو با فشار بیشتری انجام شود.
سیفون تخلیه توالت فرنگی

امروزه نیاز نیست برای تخلیه توالت فرنگی از مخازن آب در ارتفاع بالاتر استفاده کرد و مخازن آب اخیرا به صورت یک تکه با خود توالت فرنگی تولید میشوند. دلیل این امر این است که مهندسان در حوزه تولید چینی بهداشتی دریافنتد طراحی بهینه مسیر حرکت آب، اثر مهمتری بر روی سیستم تخلیه توالت فرنگی دارد. برای درک بهتر این موضوع، چهار حالت رایج سیفون توالت فرنگی به صورت شماتیک در زیر نمایش داده شده است.

حالت های رایج سیفون توالت فرنگی
چهار حالت رایج سیفون توالت فرنگی

از میان شکل های بالا شکل اول در توالت های فرنگی معمولی رایج است. در این مدل، با سرازیر شدن آب از بالا، مقدار آب در کاسه زیاد میشود و باعث میشود آب داخل سیفون به سمت لوله تخلیه هدایت شود. این جریان آب به همراه سایر محتویات کاسه، به سمت فاضلاب تخلیه میشود.

سیفون شکل دوم به دلیل اینکه کاسه توالت به درستی تمیز نمیشود، رایج نیست. همچنین عیب دیگر در این مدل این است که محتویات کاسه توالت در آب کاملاً شناور نمیشود و باعث پراکندگی بو بیش از حالات دیگر میشود.

شکل سوم هم که دو سیفون دارد، به دلیل بالا رفتن قیمت رایج نیست.

شکل چهارم یکی از موارد رایج برای تخلیه توالت فرنگی است و به حالت شوتینگ دار شناخته میشود. آب راکد در کاسه توالت مانع ورود گاز و بوی بد از سمت فاضلاب به بیرون میشود. همچنین فضولات را در خود شناور میکند که بوی بد آنها پراکنده نشود. در ادامه به معرفی شوتینگ تخلیه توالت فرنگی خواهیم پرداخت.

نحوه عملکرد شوتینگ تخلیه توالت فرنگی

آب درون کاسه توالت فرنگی به خروجی فاضلاب متصل است. طول راه خروجی آب به گونه ای است که حجم آب بیشتری نسبت به کاسه توالت در خود جای میدهد. این خروجی که به شوتینگ تخلیه توالت فرنگی معروف است، راهی باریکتر از سیفون های معمول است و طوری تنظیم شده است که با افزودن مقدار کمی آب به کاسه توالت، آب وارد شوتینگ تخلیه توالت فرنگی شده و با استفاده از نیروی وزن خود، ایجاد مکش میکند.

پیشروی آب درون شوتینگ تخلیه توالت فرنگی ایجاد مکش میکند و باعث میشود محتویات درون کاسه توالت، تخلیه شده و به فاضلاب هدایت شود. این امر نه تنها باعث کاهش مصرف آب میشود، بلکه سرعت تخلیه را نیز افزایش میدهد.

برای اطلاعات بیشتر بر روی این لینک کلیک کنید.