راهنمای خرید توالت فرنگی

هر شخص به طور متوسط بیش از شش ماه از زندگی اش را روی توالت فرنگی میگذراند. پس خرید توالت فرنگی مناسب، امری معقول به نظر میرسد. برای این منظور این موضوع را به چند بخش تقسیم میکنیم تا خرید توالت فرنگی را از جهات مختلف بررسی کنیم.

سیستم تخلیه توالت فرنگی (مکانیزم-شوتینگ-مصرف آب- صدا)

قبل از خرید توالت فرنگی ، لازم است مکانیزم عملکرد آن را بشناسید. این مکانیزم ها به طور مفصل تر در روش های رایج تخلیه توالت فرنگی شرح داده شده است. به طور خلاصه مکانیزم هایی که از روش ریزشی آب استفاده میکنند صدای بیشتری دارند. همچنین سیستم هایی که به نام شوتینگ دار شناخته میشوند مصرف آب کمتری دارند و با سرعت بیشتری کاسه توالت فرنگی شسته میشود. البته توالت های شوتینگ دار از قیمتی بالاتر برخوردارند. مزیت دیگری که توالت های فرنگی با مصرف آب کم دارند این است که مدت زمان کمتری برای پر شدن مخزن آب آن لازم است. بنابراین در استفاده برای مکانهای پر جمعیت ، این امر مناسب به نظر میرسد.

فلاش توالت فرنگی

این نظریه برای برخی افراد ممکن است وجود داشته باشد که هرچه میزان آب استفاده شده برای شستشوی کاسه بیشتر باشد، شستشو بهتر و تمیزتر انجام میشود. این نظریه اینقدر رایج بوده است که حتی برخی از تولید کنندگان هم در گذشته همین طرز تفکر را داشتند. اما تحقیقات و پیشرفت مهندسان این حوزه به این نتیجه منتهی شده است که روش تخلیه توالت فرنگی و کنترل جریان آب در حین شستشو و حرکت در کانالهای آب خروجی، اثری بیشتر بر روی تمیزی کاسه توالت دارد. به همین منظور فلاش توالت فرنگی های جدید از آب کمتری استفاده میکند و این امکان را دارد که فلاش دو حالته داشته باشد.

در فلاش دو حالته، با یک دکمه فقط نیمی از آب مخزن برای شستشو استفاده میشود و معمولا در مواردی کاربرد دارد که در کاسه توالت فقط محتویات مایع وجود داشته باشد. دکمه دیگری هم برای تخلیه کل مخزن آب وجود دارد که برای شستشوی کاملتر استفاده میشود و کاربرد آن در مواردی است که محتویات جامد هم در کاسه توالت فرنگی وجود داشته باشد.

تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده نشان میدهد استفاده از فلاش دو حالته برای یک خانه، سالانه 8500 لیتر مصرف آب را کاهش میدهد.

البته باید توجه داشت که قدرت فلاش و تخلیه توالت فرنگی های مختلف با هم تفاوت دارند و گزینه مناسب برای انتخاب توالت فرنگی به گونه ایست که مصرف آب کمتر داشته باشد و تخلیه با قدرت بیشتری انجام شود که باعث گرفتگی لوله فاضلاب نشود. مجددا یادآوری میکنیم که مصرف آب بیشتر در فلاش و تخلیه نسبت به کنترل مسیر خروجی تخلیه (شوتینگ)، اثر کمتری برای تمیزی و همچنین عدم گرفتگی لوله فاضلاب دارد.

متاسفانه تست استانداردی برای بررسی قدرت شستشو توالت فرنگی وجود ندارد. اما در امریکا و کانادا، یک موسسه بر روی توالت فرنگی یک تست عملی انجام میدهد و نتایج آن را گزارش میکند تا مصرف کنندگان انتخاب بهتری داشته باشند. ما نیز سعی میکنی با استفاده از نظر مصرف کنندگانی که قبلا خرید توالت فرنگی داشته اند، کارایی انواع مختلف آن را جویا شده و در اختیار خریداران جدید بگذاریم.

ظاهر توالت فرنگی (یک تکه -دیواری- مدرن)

بعد از بررسی کارایی و سازگاری با محیط زیست، به “ظاهر” قبل از خرید توالت فرنگی میپردازیم. با توجه به استقبال بیشتر مردم به سبک مدرن، اغلب تولید کنندگان به سمت توالت فرنگی با ظاهر شیک و مدرن رفته اند. اما باز میتوان این نکات را یادآور شد:

استفاده از توالت فرنگی دیواری باعث میشود تمیز کردن کف حمام یا توالت راحت تر باشد. اما هم هزینه بیشتری باید بایت آن پرداخت شود و هم اینکه در تولید کنندگان داخلی، تنوع کمتری از این نوع توالت فرنگی موجود است. البته باید دقت کنید که منزل شما قابلیت نصب توالت فرنگی دیواری را دارد یا نه.

توالت فرنگی یک تکه که مخزن آن با کاسه توالت با هم هستند، ظاهر شیک و زیباتری دارند و این نوع توالت فرنگی، بیشترین تنوع در بازار را دارد.

ابعاد مهم توالت فرنگی

سایز توالت فرنگی، محل نشستن آن، راحتی آن و فضای منزل نیز عوامل مهمی در خرید توالت فرنگی هستند. اما برخی از ابعاد توالت فرنگی هستند که مهمترند. اول ابعاد اصلی مثل طول و عرض توالت فرنگی است که امکان یا عدم امکان نصب توالت فرنگی را مشخص میکند. مورد مهم بعدی، ارتفاع توالت فرنگی است. طبیعتا افراد به تناسب قد خودشان، نیازمند توالت فرنگی با ارتفاع مناسب هستند. اندازه مهم بعدی، محل سوراخ هایی است که برای اتصال توالت فرنگی به زمین تعبیه شده است. طبیعتا اگر به فکر تعویض توالت فرنگی منزل خود هستید، باید به فاصله این سوراخ ها و همچنین فاصله ی آنها از دیوار دقت کنید. اندازه حیاتی دیگر برای توالت فرنگی زمینی هم که به آکس تخلیه معروف است، فاصله لوله تخلیه توالت فرنگی تا دیوار پشت آن را مشخص میکند. اگر آکس تخلیه توالت فرنگی بیشتر از فاصله لوله فاضلاب منزلتان تا دیوار است، نصب توالت فرنگی غیر ممکن میشود. پی به این نکته دقت کنید.

لوازم جانبی توالت فرنگی

اتصالات و لوازم جانبی توالت فرنگی نیز دارای اهمیت است. به طور مثال شلنگ آبی که مخزن آب را پر میکند را بررسی کنید. هرچه اندازه این شلنگ بزرگتر باشد، سرعت پر شدن مخزن بیشتر است اما باید بررسی کنید که منزلتان و توالت فرنگی که میخواهید خریداری کنید، برای چه شلنگی طراحی شده اند.

همچنین بعضی افراد علاقه دارند درب توالت فرنگی منزلشان را عوض کنند و با طرح درب دلخواهشان، توالت فرنگی را شیک تر کنند. این افراد نیز لازم است قبل از خرید، این ملزومات را چک کنند.

جمع بندی

به طور خلاصه پیشنهاد میکنیم لیست زیر قبل از خرید توالت فرنگی بررسی کنید.

 • سیستم شستشوی ریزشی یا گردآبی
 • سیستم تخلیه معمولی یا شوتینگ دار
 • میزان مصرف آب
 • سرعت و قدرت تخلیه و شستشو
 • صدای فلاش
 • فلاش یک حالته یا دو حالته
 • توالت فرنگی دیواری یا زمینی
 • ظاهر مدرن یا سنتی
 • توالت فرنگی یک تکه یا دو تکه
 • ابعاد توالت فرنگی
 • فاصله آکس تخلیه
 • فاصله سوراخ های اتصال به کف
 • بررسی لوازم جانبی